Bize Sorun

İlginiz için teşekkür ederiz.

Ortodonti - İmplant Ve Estetik Dişhekimliği

implant


İmplant Nedir ?

 İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen ve genellikle vida şeklinde olan yapay bir diş köküdür.

İnsan vücudu titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığında genellikle titanyumdan yapılmaktadır ve bu yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir. Diş Hekimliğinde dişsizlik vakalarının bir çoğunda endikasyon durumuna göre kullanılmaktadır.

 

Kimlere İmplant Uygulanır?

 Genel sağlık durumu iyi ,diş etleri sağlıklı ,yeterli kemik bulunan ,iyi ağız bakımı yapan kişilere implant uygulanabilir.

  Hangi durumlarda implant yapılmalıdır?

 Diş eksikliği olan kişiler fonksyonel ve estetik açıdan sorun yaşamaktadırlar.Etkin çiğneme yapamamaktadırlar.Ayrıca diş eksikliği çene ekleminde sorunlara neden olabilir.Bu sorunları engellemek amacıyla implant uygulanmaktadırlar.

 İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı ?

 Yapılan araştırmalar titanyumun doku dostu olduğunu göstermiştir.Bu nedenle implant üretiminde titanyum kullanılmaktadır.Bu sebeple doku reddi oluşması söz konusu değildir.Fakat iyileşme sürecinde oluşan enfeksiyonlar ve hastalar tarafından ağız hijyenine dikkat edilmemesi fazla alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler implantın kemikle birleşmesine engel olur ve implantta kaybedilebilir.İmplantlar yerleştikten sonra kemik ile uyumu için,eğer ileri uygulamalar yapılmamışsa hastanın yaşı ve kemik kalitesinin ve istemik durumuna bağlı olarak 2 ile 6 ay arasında değişen kemik ve iyileşme süresi gerekmektedir.

 

ortodonti-nedir-nasil-tedavi-edilir_20180226134509_1

 

 

Ortodonti nedir?

Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.

Ortodontik problemler neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?

Alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik çağında ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavisi mümkündür. Eğer hasta yetişkin ise, iskeletsek bozukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin; ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız solunumu yapan bir kişide çenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır.

Uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturulmuş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu alışkanlıklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olmalıdır.

Bu alışkanlıkların erken yaşta önlenecek olması, iskeletsel gelişimin tamamlanması açısından önem arz etmektedir.

Dilin yapı anlamında olması gerekenden büyük olması, çekilmiş diş boşluklarının mevcut olması gibi durumlar da dişlerde aralanmaya neden olur. Dişlerin tutunduğu çene yapısı küçük ve dişler büyük ise; dişler çeneye sığmaz ve çapraşıklık meydana gelir.

Yaşanan erken ya da geç süt dişi kayıpları da çapraşık dişlerin oluşmasına neden olabilir. Zamanından önce ağızdan düşen süt dişlerinin yerine, ağızda var olan daimi diş bu boşluğa kayar. Oradan çıkması gereken dişler ise kendisine yer bulamayacağı için çapraşıklık meydana gelir.

Ortodontik tedavi ne kadar gereklidir?

Ortodontik tedavi yalnızca estetik kaygısı taşımayıp, ileride karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan bireylerin bu problemini gidermesini amaçlar.

Ağızdaki mevcut ortodontik probleme göre, hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir. İleri evrede olmayan basit ortodontik sorunlar, hastanın takıp-çıkararak kullanabileceği lastik hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Öncelikli ortondotik tedavilerin sona ermesi ile yapılan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın önlenmesi için pekiştirme tedavilerinin ihmal edilmemesi büyük önem arz etmektedir. Bu dönem için pasif olarak çalışan farklı apareyler kullanılabilmektedir.

Ortodonti branşı, diş hekimliğinin diğer yan dalları ile sürekli işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

Paylaş:

Etiketler:: Estetik Diş, Implant, Titanyum Implant

Bölüm Doktorları

Dt. Yüksel  AYAZ
BUHARA HASTANESİ
Dt. Yüksel AYAZ Diş
BUHARA HASTANESİ